Peeling chemiczny

 

Peeling chemicznyPeeling chemiczny

Peeling chemiczny zyskuje coraz to nowe zastosowanie w kosmetyce. Staje się on coraz to popularniejszy i dotyczy różnych problemów skóry, w zależności od tego jaki rodzaj i o jakim stężeniu  kwas zastosujemy. Tworzone są też mieszaniny różnych kwasów, tak by uzyskać lepsze kompleksowe efekty. Oprócz eksoliacji (złuszczania naskórka) twarzy, dekoltu – firmy np.  dodają je  do produktów  używanych przy manicure czy pedicure (ale o tym innym razem). Nie jest to jednak żaden nowy wynalazek, bo już kobiety w starożytności używały soków, wyciągów z owoców, czy mleka wykorzystując ich dobroczynne działanie na skórę.

Grupy kwasów.

Wyodrębniamy ( na chwilę obecną) cztery grypy kwasów:

Alfa-hydroksylowe –

Do tej grupy zaliczymy kwas: glikolowy, migdałowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy. Kwasy te dzięki swojej budowie i właściwościom ( mała cząsteczka, rozpuszczalna w wodzie) łatwo i szybko przenikają do warstwy podstawowej naskórka, rozpuszczając sebum, pobudzając fitoblasty do produkcji kolagenu, czy wyrównując  koloryt skóry. Stosujemy stężenia od 5% do 50%. W zalezności od tego jakie stężenie zastosujemy i jaki kwas wybierzemy otrzymamy inne efekty. Trzy najpopularniejsze produkty stosowane w kosmetyce to:

Kwas glikolowy –

Wykazuje działanie złuszczające naskórek i  normalizujące. Najczęściej używany do cery tłustej trądzikowej. Możemy stosować go przez cały rok, pamiętając w lecie o foto-protekcji.

Kwas migdałowy –

Jeden z popularniejszych kwasów. Jego działanie zależy od użytego przez nas stężenia. W małej dawce ( do 20%) jest produktem nawilżającym , później wykazuje działanie bakteriobójcze. Możemy stosować go do każdej cery, a zwłaszcza przy cerze problemowej. produkt ten przyspiesza naturalny proces złuszczania, zmniejsza łojotok, obkurcza pory, wygładza koloryt.

Kwas mlekowy –

Stary jak świat. Wykazuje właściwości nawilżające, ujędrniające skórę, normalizuje proces rogowacenia. Po jego użyciu skóra staje się miękka i gładka. Nie wierzycie? Popatrzcie na Kleopatrę. 🙂

Beta-hydroksylowe –

W kosmetyce wykorzystuje kwas salicylowy pozyskiwany z kory wierzby lub liści brzozy. Jest on głównie używany przy cerach łojotokowych i trądzikowych ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Często łączony z kwasem glikolowym do zwiększenia efektu złuszczania. W wyższych stężeniach używany także do leczenia łuszczycy.

Poli-hydroksylowe –

Głównie używane kwasy z tej grupy to kwas glukonowy i laktobiodowy. Wykazują właściwości takie jak alfa-hydroksylowe kwasy, ale ze względu na większe rozmiary cząsteczek, nie wnikają tak szybko w skórę. Nie powodują podrażnień, zaczerwienienia, pieczenia. Są one rozpuszczalne w wodzie. Możemy je stosować do wszystkich rodzajów cer, w tym wrażliwej i naczyniowej.

Kwas glukonowy –

Poprawia nawilżenie skóry, ogranicza syntezę melaniny, działa przeciwzapalnie, a dodatkowo chroni naszą skórę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Kwas laktobiodowy  –

Wykazuje on silne właściwości retencji i absorbcji wody, będzie więc naturalnie wzmacniał barierę naskórkową i wspomagał odnowę naskórka. Idealny do skóry NACZYNKOWEJ, gdyż zapobiega pękaniu i rozszerzaniu się naczynek. Nie wykazuje działania drażniącego .

Peeling chemiczny  może być stosowany samodzielnie, lub też np. jako uzupełnienie czy wzbogacenie innych zabiegów. Bardzo często jego regularne stosowanie ( raz w miesiącu) bardzo ładnie reguluje wydzielanie sebum przy cerze łojotokowej, niwelując potrzebę manualnego oczyszczania.  Rodzaj zabiegu, użytych kwasów i częstotliwość ustalana jest zawsze z każdą osobą indywidualnie. Cena od 100 zł.

 

Zapraszamy do Imago