Jaką mam cerę

Jak dbać o cerę

Każdy z nas jest inny, każda twarz jest inna, a jednak naukowcom udało się wyodrębnić pewne charakterystyczne cechy dotyczące skóry i zakwalifikować je w określone grupy . Ich znajomość  daje nam odpowiedź na pytanie jak o nią dbać  Są cztery podstawowe rodzaje cer:

Są jeszcze inne typy skór, które też mają pewne cechy wspólne, jak np.:

Skupmy się na razie na podstawowych czterech

Cera normalna.

Najczęcera normalna ściej jej posiadaczami są dzieci. U osoby dorosłej przywilej posiadania cery normalnej jest rzadko spotykany. Jest to skóra gładka, elastyczna, bez plam, zaskórników. Nie wytwarza nadmiaru wydzielany łojowej tz. serum, stwarzając wrażenie matowej. Jest to skóra dużo odporniejsza na działanie czynników atmosferycznych. Nie potrzebuje intensywnych zabiegów kosmetycznych, ale ponieważ w późniejszym okresie może zmienić się w suchą – warto zadbać o jej odpowiednie nawilżenie. W preparatach i kremach szukajmy więc składników, które chronią skórę przed utratą wody takich jak: aloes, prawoślaz lekarski, mydlica lakarska, ekstrat z ogórka, hialuron.

Cera sucha

To rodzaj cery, który pojawia się około 30 roku życia, w wyniku dość intensywnej utraty wody z naskórka. Zaczynamy obserwować, iż nasza do tej pory cera normalna, zaczyna się przesuszać, łuszczyć, zaczyna być bardzo wrażliwa na czynniki atmosferyczne . Pojawiają się zmarszczki. Cera jest podrażniona, bardzo łatwo czerwienieje (np. pod wpływem zimna) i łatwo ulega stanom zapalnym.  Działamy tutaj takimi samymi preparatami jak by skórze normalnej, ale intensywniej. Szczególnie dobrymi właściwościami cechuje się aloes, który zmniejsza podrażnienia, stany zapalne czy objawy  łuszczenie się naskórka. Do diety i kosmetyki należy włączyć także oleje np. z pestek winogron, argonowy, migdałowy, które dodatkowo uzupełniają niedobór tłuszczu w skórze. Warto także raz na miesiąc odwiedzić Studio Imago, gdzie jesteśmy w stanie przeprowadzić intensywniejszą kurację  nawilżającą z użyciem ampułek, alg i urządzeń takich chociażby jak sonoforeza.

Cera tłusta

cera trądzikowaZmora osób młodych (ale nie tylko). Błyszcząca się skóra z rozszerzonymi porami i licznymi zaskórniakami na czole, nosie, brodzie – czyli w tak zwanej strefie T i nie tylko. Główną zmorą tej cery jest nadaktywność gruczołów łojowych i tendencja do powstawania stanów zapalnych. Skóra, która bardzo często wymaga wizyty nie tylko u kosmetyczki ale także u dermatologa, endokrynologa czy nawet diabetyka. Cera, która co prawda dużo później się starzeje, ale przysparza zmartwień wielu z nas. Stres, zła dieta, zaburzenia hormonalne, złe kosmetyki – przyczyn jej powstawania jest bardzo dużo. Co więcej przy złej pielęgnacji jej stan bardzo szybko się pogarsza, gdyż dochodzi do infekcji pod skórą i rozprzestrzeniania się stanów zapalnych. Ważne jest by cery tej NIEPRZESUSZAĆ. Dbanie polega na regulowaniu wydzielania sebum, przeciwdziałaniu powstawania stanów zapalnych, nawilżaniu, ale także znalezieniu przyczyn. . Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do cery trądzikowej. W salonie zaproponujemy Ci oczyszczanie twarzy, zabiegi typu acne-stop, czy eksfoliacje kwasami (może być to kwas migdałowy, lub mieszanka kilku kwasów np. azulanowy, pirogronowy, glikolowy) do tego maseczki lub algi działające odkażająco, dezynfekująco i zwężająco. Zabiegi wykonywane systematycznie pomogą uregulować pracę gruczołów, wyciszyć stany zapalne i zwęzić pory.

Cera mieszana

Połączenie najczęściej cery tłustej (strefa T) i cery normalnej lub suchej. Powstaje ona z powodu braku wielu substancji, lub zakłócenia równowago wodno-lipidowej na powierzchni naskórka np. poprzez nadmierne przesuszanie cery tłustej.  Buzia, którą trudno pielęgnować, z uwagi na różne jej potrzeby. Wymaga to od nas albo stosowania dwóch różnych linii pielęgnacyjnych lub kosmetyków do cery mieszanej. Z ziół i roślin do cery mieszanej znajdziemy w kremach aloes, kozieradkę pospolitą lub mydlicę lekarską. Są to rośliny, które nawilżając skórę nie powodują jej obciążania czy zatykania porów w strefie T. W salonie Imago

 

Cera naczynkowa

Cienka, delikatna skóra, ze skłonnością do tworzenia się rumienia. Bardzo wrażliwa na warunki atmosferyczne, ale także niewłaściwe kosmetyki i zabiegi. Możemy tu obserwować rumień (szczególnie widoczny na policzkach) i teleangiektazje. Dbanie o ten rodzaj cery wymaga wzmacniania naczynek krwionośnych.  Służą  do tego arnika górska, kasztanowiec, skrzyp polny oraz witaminy : C, PP, czy witamina K. Mając cerę naczynkową unikamy gorących kąpieli, sauny, mocnego eksponowania buzi na słońcu, gorących posiłków. W gabinecie Imago możemy zaproponować Ci zabiegi wzmacniające naczynka (serum ,. maski, algi) lub też zabieg laserem IPL-RF. Seria tych zabiegów wzmocni naczynka krwionośne i zmniejszy rumień.

Cera odwodniona

Cera, która może powstać przejściowo, w wyniku nadmiernego opalania, czy miejscowego przesuszenia. Narażone na odwodnienie są najbardziej cery suche, dojrzałe, ale także trądzikowe. Warto, przy objawach przesuszenia, pić dużo wody, dostarczać skórze kremów i substancji bogatych w elastynę, kolagen, kwas hialuronowy.

Cera palacza

Szara, ziemista, niedotleniona. Powstaje u osób palących papierosy, czy pijących dużo kawy . Będzie ona towarzyszyła innej cerze, potęgując jej negatywne cechy np. dodatkowo wysuszając cerę suchą, czy zwiększając podatność na pękające naczynka w cerze naczynkowej. Należy tą cerę nawilżać, dotleniać, rozjaśniać. Zadaniem kosmetyki jest tutaj dostarczać witamin, mikroelementów i makroelementów

Cera atroficzna

Atrofia – czyli zanik. Cierpimy na nią najczęściej w konsekwencji innych chorób, nieprawidłowych zabiegów. Skóra staje się coraz cieńsza, mniej elastyczna, z głębokimi zmarszczkami. Przy takiej skórze bardzo ważna jest stosowanie preparatów mocno odżywczych, regenerujących i żeli pod oczy. Unikanie słońca i solarium. Bezwzględnie powinno rzucić się palenie. Przy skórze tej nie stosujemy maseczek ściągających. W salonie, przede wszystkich zadbamy o wprowadzenie  głąb skóry preparatów silnie nawilżających, odżywiających  i zatrzymujących wodę w skórze.